Serre Chevalier

Serre Chevalier i Sydalperna tillhör år efter år ett av våra mest populära resmål. Helt enkelt för att Serre Chevalier har det mesta för de flesta – från rassliga släpliftar, svarta, röda och blå nedfarter till härlig lättillgänglig offpist. Det är en av Frankrikes äldsta och mest solsäkra skidorter som lockar med härlig skidåkning, charm och ett riktigt bra center. Med 300 soldagar om året är solbrännan inget undantag.

Området består av 13 byar som växt samman till fyra. I mitten, i byn Villeneuve (Serre Chevalier 1400) finns vårt fräscha center. I byn finns mycket att göra; klättermur, simbassäng, isracing, ridning, flera barer och diskotek. Glöm inte badbyxorna för att avsluta skiddagen med ett dopp i centrets utomhuspool! 

 





Sagt om...

  • Serre Chevalier Klockrent! Fantastiskt väder och bra åkning. År efter år får guiderna mig att göra saker jag inte visste att jag kunde förrän efteråt.
  • Serre Chevalier Jag är otroligt imponerad över upplägget! Lärde mig väldigt mycket i skidskolan. Fantastisk mat och ett väldigt fint center, perfekt beläget.
  • Serre Chevalier Efter fem UCPA resor trodde man inte att det kunde bli bättre, men SERRE CHEVALIER slog rekord, bäst hittills! Super bra skidåkning med väldigt seriös och ödmjuk guide, bra mat och boende.